Честваме 130 години

След възходи и падения читалището се превръща в притегателен център на прогресивно мислещите и родолюбиви българи. И днес успява да обедини хората и да ги въодушеви в служба за издигане на културния живот на общността. Честването на 130-годишният юбилей на НЧ „Отец Паисий-1893“ е признание за неуморен труд и всеотдайност на поколенията по пътя за неговото утвърждаване и развитие. Юбилейният празник протече в два дни.
Първи ден
Честването на юбилея бе отбелязан с тържествен концерт. На този 30-ти септември се събраха хората, които милеят за читалището и са готови да дадат всичко от себе си, за да поддържат неговия дух жив. Началото на тържеството се отбеляза от Представителен младежки духов оркестър и мажоретен състав „Димитър Мечев“ под ръководството на Димитър Лазаров и Биляна Масларова. Приветствие към всички присъстващи отправи председателката на читалището д-р Силвена Байракова.
Респект и почит предизвика присъствието на Пловдивския митрополит Николай, за да отслужи тържествен молебен. Цялата зала стана на крака. Думите на Митрополита са искрени, с много топлота, със силното желание читалището да пребъде. „Многая лета“ прозвуча тържествено и категорично заедно с митрополит Николай, представителите на Пловдивската митрополия и Смесения градски хор „Николай Гяуров“.
Силно начало. Смесен градски хор „Николай Гяуров“ има стогодишна история. Многократно е награждаван през годините, печели награди и днес. С диригент Йоланта Лазарова и съпровод на пиано от Стоянка Енчева представя пред публика специално подбран за юбилея репертоар. Със своите ведри изпълнения на концерта предизвиква радост и празничност. Всяка една песен хорът изпълни артистично и пленяващо. Веднага пролича умението на изпълнителите да предадат тази празничност. Макар и да не са професионалисти, с истински професионализъм изпълняват всяка една песен, така, че тя да достигне до всяко сърце и душа.
С тази празничност от изпълненията на Смесен градски хор „Николай Гяуров“ настъпи награждаването на читалищни дейци за дългогодишна дейност и принос към развитието на читалището. Връчват се плакети, медали и грамоти на всички тези съвременни будители, които не жалят труд и усилия, за да развият читалищния живот.
Дойде ред и на ВГ „Велина“. Истински фурор предизвиква всяка една тяхна песен. Под умелото ръководство на Ели Гикова – Саздова групата участва в конкурси и печели награди. И в този момент спечели сърцата на публиката. С артистизъм поднася своите песни – песни за любов и приятелство, за дома и близките. Обичана е ВГ „Велина“. Успява да създаде настроение, да зарадва и обнадежди човек, да направи живота му празничен. Затова е толкова желана и посрещана с радост.
Следват наградите от Председателя на Съюза на музикалните дейци г-н Станислав Почекански. Почетна грамота и „Златна лира“ получи г-н Димитър Лазаров-диригент на Представителен духов оркестър „Димитър Мечев“. Награди получават и учителите по различните инструменти, което е признание за техния неуморен труд.
Последвани от тях са и наградите от Съюза на народните читалища. Награди получават ръководители на клубове, библиотекари, всички минали и настоящи читалищни дейци, които години наред допринасят за развитието на читалището. С най-високо отличие бе удостоена д-р Силвена Байракова за принос към читалищното дело. Наградата връчи г-жа Силвия Колева-секретар на Съюза.
След толкова много признание и благодарност следват изпълненията на „Харт Бийт Дуо“. Младите изпълнителки Диди и Ники поднасят песните с много чувство. Едната акомпанира на пиано, а другата пее. Прекрасен дует. Съчетанието на техните гласове и хубавите български песни са радост за душата и топлина за сърцето.
Настъпи моментът за поздравителните адреси. Много от тях са от училища и читалища. Дарения постъпват от ИСУ „Св.св. Кирил и Методий“ и от Ротари клуб. Истинска изненада предизвика дарението на Митрополит Николай. Възхитен от таланта на изпълнителите и от всеотдайността на всички, които поддържат и развиват читалището, е неговото решение да направи това дарение.
Така завърши първият ден от честването на 130-годишнината на Народно читалище „Отец Паисий-1893“.
Ден втори
Настъпи 1-ви октомври. В този Ден на музиката тържествата продължават.
Представителен младежки духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев“ и ВГ „Караоке“ създават истинска музикална феерия.
Представителният духов оркестър с мажоретен състав „Димитър Мечев“ през годините печели много награди и международни отличия. Утвърдил се в миналото, утвърждава се и сега. Под умелото ръководство на Димитър Лазаров и Биляна Масларова участва във фестивали, печели отличия. Канен и ценен е не само в България, но и извън нейните предели. При всяко свое появяване създава ведро настроение с музика и танци.
А талантливите момчета и момичета от ВГ „Караоке“ мило и чувствено пеят. Макар и някои от тях да са твърде малки, успяват да спечелят и пленят душите на хората. Дълги години ръководителят на Вокалната група „Караоке“ с ръководител Юлиана Ковачева успява да привлече млади таланти, да ги покаже пред многобройна публика и да ги направи известни с участието в различни конкурси и фестивали.
Празничната програма по повод 130-годишнината на НЧ „Отец Паисий-1893“ завърши с фолклор. Танцова група „Елица“ и Мъжка фолклорна група „Велинградчани“ с ръководител Цанко Пашов успяват да привлекат присъстващите на кръшно хоро.
130-годишният празничен юбилей на НЧ „Отец Паисий-1893“- Велинград се превръща в светъл празник на талант и въодушевление. На този празник си дават среща различни поколения, обединени от обща цел-развитие и просперитет на НЧ „Отец Паисий-1893“-Велинград. Празникът доказа, че читалището живее и ще продължи своя живот в бъдещето.
Прочетете още https://anafora.bg/39712-2/