Проект: Практически образователни еко дейности „Мисията възможна – мисли зелено!“

проект

Народно читалище „Отец Паисий – 1893“ стартира нов проект с екологична насоченост!

Велинград е известен с богатството на специфични природни ресурси. Макар и струпването на тези природни дадености да е уникално и да крие голям потенциал за устойчиво развитие, проблем се явява пасивността на обществото към опазването на местното природно наследство. Съзнание, ангажирано с екологията, се гради още от детска възраст, ето защо проектът е насочен основно към подрастващите. Чрез интерактивни практически обучения и игри ще се работи за осъзнатост на личните действия и последващата отговорност, за създаване на екологични навици, за модел на поведение, който цени и пази природата. Цели: – да повиши интереса към доброволческите кампании; – да ангажира подрастващите със значението на природните ресурси в общината, необходимостта от тяхното опазване и устойчиво усвояване; – да подпомогне формирането на отношение към разделното събиране на отпадъци и рециклирането им; – да подпомогне креативността на подрастващите и търсенето на нестандартни и успешни решения на актуални проблеми;

Партньори: Община Велинград, СОУ „Васил Левски”,  СОУ „Св. Св. Кирил и Методий”

Дейности:

  1. Състезание по почистване на туристически пътеки – м. септември – октомври

Ученици от СОУ „Васил Левски” и  СОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и техните учители ще се включат в мащабна кампания за почистване на туристически зелени площи в град Велинград.

  1. Рециклиране на отпадъчна хартия: м. октомври

Дейността предвижда провеждането на уъркшопи в двете партниращи по проекта училища, свързани с домашното рециклиране и изработване на хартия. Основна част в уъркшопите ще бъде практическата работа – даването на възможност на децата сами да минат през етапите на рециклирането. В демонстрацията ще се преплитат информационна и теоретична част. Акцент ще бъде развиването на творческото начало у децата и тяхното въображение, за да се стигне до осъзнаването, че красиви неща могат да се правят и от материали, които всички смятат за боклук. 

  1. Създаване на компостер и компостиране: м. ноември

Компостирането е отлична образователна тема, която включва знания от биологията и природознанието и има хуманистичен и социален аспект. Дейността предвижда информационно обучение на ученици от двете партниращи по проекта училища относно целите и ползите от разделното събиране на отпадъци и компостирането на органичните. След теоретичната част ще бъде застъпена и практическата – изграждане на компостери в двора на съответното училище с помощта на самите ученици и учители.

  1. Конкурс за арт проект от отпадъчни материали: декември – януари

Дейността включва провеждането на конкурс за изработване на артефакт от отпадъчни материали. С помощта на своите учители децата ще трябва да представят заглавие и кратка концепция на работата си и самото произведение. Всички селектирани от журито творби ще бъдат представени на изложба с тържествено откриване.

Очаква се дейностите по проекта да допринесат за информираността и ангажираността на подрастващите и гражданското общество като цяло по отношение на природните ресурси и необходимостта от тяхното опазване и устойчиво усвояване. Чрез реализацията на проекта се цели да се акцентира върху необходимостта от систематични усилия по посока на устойчивото развитие на туризма в общината, което е пряко свързано с икономиката на града и заетостта.


Програма: Програма за подкрепа на неправителствените организации в България по ФМ на ЕИП 2009 – 2014 г.

http://www.ngogrants.bg/

 

От //Публикувано на: 23 септември 2015//Last Updated: 22 октомври 2015//Categories: Новини, Проекти//Tags: , , //