Литературен конкурс
НЧ „Отец Паисий-1893“ – Велинград, обяви национален литературен конкурс по случай 1-ви ноември – Ден на народните будители. Темата на конкурса бе: „Съвременни будители – надежди и разочарования“. От цялата страна в конкурса взеха участие хора от различни възрасти и дадоха израз на своето отношение към будителството в днешно време.
С придобилата си мащабност конкурсът предизвика интересни размисли и поставената тематика за съвременните будители засили още повече значимостта на събитието.
Общият брой на участниците бе 14, като най-ниската възрастова граница бе 9-ти клас, но преобладаваха есета на зрели творци и студенти по български език и литература.
Ще си позволя да цитирам всеки един от участниците. Учителката по български език и литература Цветелина Маринова от гр. Велико Търново казва: “Надежда –да, разочарование-не. Всяко време ражда своите будители.“ Ивана Марова от 9-ти клас на ПГИТ Велинград – „учителите са съвременни будители и културни водачи.“ Николина Барбутева на 32 год. отбелязва: „Радостта да служиш за добра кауза, си остава непреходна.“ Иванина Иванова -11-ти клас от Ботевград посочва: „Всички, които се занимават с книжовно дело днес, са необходими, но за всичко е нужно интелект.“
В центъра на разсъжденията бяха надеждите и разочарованията на съвременните българи, и жаждата им за знания. Безспорен фаворит на конкурса се очерта едно осемнадесетгодишно момиче –Женя Иванова от с.Чернево, общ.Суворово, обл. Варна. Ето откъс от нейното есе: “ … Като един млад човек, като част от бъдещето на отечеството, целта ми бе една: след прочита на всички мои обвинения, терзания, разочарования и надежди отговорете си, моля, на въпроса: „Аз будител ли съм и ще дам ли всичко за България?“.
Организаторите на конкурса бяха сериозно затруднени, тъй като представените материали бяха на високо ниво. Всички участници поднесоха вижданията си оригинално. Нека споменем и Симона Тупарова от 10-ти клас: “Поколението, което идва, е силно и непоколебимо.“ Стилиян Стоименов от София: “Не е срамно да си будител, а е грях и падение да си подбудител на неграмотност.“ Ави Рабчина-12-ти клас от ПГИТ Велинград възкликва: „Имаме своя култура, история и царе!“ Василка Кичукова от гр. Стрелча акцентира на думата „Родолюбие“. Михрибанн Милчева на 17 години от Велинград обобщава: „Хората винаги трябва да имаме надежда в това, което правим и искаме да постигнем.“ Весела Апостолова-Бегова с едно изключително откровено есе обобщава: “ Будителите са мое всичко. Моя надежда и вяра в доброто.“ Пенка Серафимова от Батак със своя индиректен диалог с професора си по стопанска история прави превъзходни съждения и анализи, свързани със съвременността. Води един невидим спор между нея и уважавания професор, и сълзи, изпълнени с надежда за светлото ни бъдеще. Нушка Калева на 23 години казва: „всеки човек, който учи и вдъхновява млади и стари, е будител.“
Радослав Смаилов, студент 4-и курс по български език и история, е категоричен: „От малкото прозорче на старата сграда светеше лампа, лампа с особена светлина…Това беше светлината на Будителя, който я разпръскваше, и от огнения му жезъл летяха букви, които изписваха стойностна и неподвластна на времето мисъл: „И ний сме дали нещо на света и на вси славяни книга да четат.“
Компетентно тричленно жури прегледа обстойно есетата и определи класирането. Решението беше наистина трудно. Силно впечатление направиха тезите на младежите, които ни зарадваха с активното си участие в конкурса.
На първо място се класира есето на Женя Иванова (18г.) с награда от 100 лв.
Второ място заема Радослав Смаилов (21 г.) с награда от 60 лв.
Трето място печели есето на Николина Барбутева (32 г.) с награда от 40 лв.
Техните есета публикуваме в сайта на НЧ „Отец Паисий – 1893”, Велинград.
На всички участници пожелаваме много нови успехи, нови надежди и нови хоризонти през Новата 2021 година!
Благодарим за вдъхновението, с което ни дариха!
Александър Кочев-председател на Литературен клуб „Никола Вапцаров“ към НЧ „Отец Паисий-1893“-Велинград